اخبار صنعت

۶۱۶ مجوز اقتصادی در قشم صادر شد

هادی نعیمیان روز دوشنبه در بازدید از دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قشم افزود: با پیشبینی تمهیدات لازم امور صدور مجوز ساماندهی شده است و بر این اساس مجوزهای تجاری در صورت تکمیل بودن مدارک یک روزه صادر می شود.
وی ادامه داد: درخواست ها در بخش صنعت باید در در کمسیون های مربوطه طرح و تاییدات کارشناسی را کسب کند و از این رو صدور مجوز در این بخش نیازمند طی شدن یک بازه ۱۰ روزه است.

** ابطال ۷۵ مجوز غیر فعال در حوزه نفت و انرژی
مدیر جذب سرمایه و بازاریابی سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تصریح کرد: مجوزهای صادر شده ظرفیتی را برای فعالیت در حوزه ای معین را به وجود می آورد که در صورت فعال نشدن، با اشغال فرصت ها مانع حضور افراد با انگیزه در آن حوزه می شود.
وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع سال گذشته ۷۵ مجوزی که در بخش مدیریت نفت و انرژی صادر شده بود اما فعالیتی نداشتند، باطل شد که این امر فرصت بزرگی را حوزه نفت و انرژی قشم احیا کرد.
نعیمیان گفت: از اواخر سال ۱۳۹۶ مجوزهای بخش شیلات نیز در حال ساماندهی و پالایش است که با اتمام آن مجوزهای غیرفعال در این حوزه نیز مطابق قانون باطل می شود.

**تمدید ۱۷۳۴ مجوز اقتصادی در سال ۹۶
مدیر جذب سرمایه و بازاریابی سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به تمدید یک هزار و ۷۳۴ مجوز اقتصادی در سال گذشته، تصریح کرد: ۱۵۷ مجوز در حوزه صنایع، ۶۰۰ مورد در بخش شرکت های خدماتی، ۱۹۴ مجوز پیمانکاری و ۷۸۳ مجوز در حوزه تجارت تمدید شد.
وی ادامه داد: تمدید مجوز نشانه فعالیت قانونمند و تحت نظارت است و مبنای معافیت مالیات در مناطق آزاد دارا بودن مجوز فعالیت از سازمان های این مناطق است.
نعیمیان اظهار داشت: کاهش صدور و تمدید مجوزهای تجاری و افزایش این مجوزها در سایر بخش ها نشان از آن دارد که سیاست ها جهت کاهش واردات و هدایت سرمایه گذاری به سمت تولید کالا و خدمات تاثیرگذار بوده است.
نعیمیان گفت: ۳۵ درصد مجوزهای خدماتی در حوزه گردشگری است که این امر به معنای هدایت سرمایه بومی از واردات و تجارت به سمت ایجاد اشتغال پایدار در جزیره است.
وی ادامه داد: امسال نیز با توجه به اینکه شعار سال حمایت از کالای ایرانی است ، سیاست ها برای توسعه تولید و خدمات و کاهش واردات ادامه پیدا می کند تا اقتصاد مقاومتی به درستی در قشم تحقق پیدا کند.
مدیر جذب سرمایه و بازاریابی سازمان منطقه آزاد قشم اذعان کرد: با وجود برخی شرایط داخلی و خارجی در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی، در سه سال گذشته سه مجوز فعالیت اقتصادی برای سرمایه گذار خارجی صادر شد که این تعداد با کل جذب سرمایه گذار خارجی تا پیش از سال ۱۳۹۴ برابری می کند.
وی افزود: پیچیدگی قوانین برای مناطق آزاد امری مضر در جذب سرمایه گذا به خصوص سرمایه گذار خارجی است و باید شرایط به سمتی پیش برود که قوانین مناطق آزاد با حجم کم، صریح و با امتیازات مناسب این مناطق همراه باشد.
هم اکنون ۲۰ هزار فعال اقتصادی در جزیره قشم مشغول فعالیت هستند.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.
۷۵۰۰

انتهای پیام /*


اقتصاد


سرمايه گذاري


كاهش واردات


قشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *