اخبار صنعت

معدن کاران آماده تامین مصالح ساختمانی مناطق سیل زده شدند

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، گردهمایی سالانه فعالان معدنی کشور توسط هیات مدیره خانه معدن ایران با رویکرد یاری به سیل زدگان در قالب کمک های نقدی، کالایی و تامین مصالح ساختمانی برگزار شد.
«محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران در این گردهمایی که در هتل فردوسی تهران برگزار شد، گفت: امسال به عنوان سال «رونق تولید» نام گرفته و بخش معدن و صنایع معدنی کشور با توجه به سهم خود در اقتصاد کشور باید در چارچوب این مهم حرکت کند و انتظار می رود با همدلی و هماهنگی های لازم دستاوردهای ارزشمندی را داشته باشیم.
عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت ۱۱ ماهه ۹۷ نشان دهنده صادرات ۵۱ میلیون و ۷۷۰ هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و ۲۹۹ میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی ۶ درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشت.
بهرامن گفت: سال جدید را در حالی آغاز کردیم که استان های زیادی از کشور تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند و در کنار تخریب واحد های مسکونی، انهدام پل ها، ابنیه و اراضی کشاورزی را شاهد هستیم.
وی افزود: امروز بیش از هر زمان در شرایط تحریم و فشارهای دشمن، یاری هموطنان سیل زده از هر قشر، حرفه و بخشی می تواند موجب آرامش آنها را فراهم کند و بنابراین فعالان بخش معدن نیز به سهم خود در این پویش وسیع مشارکت خواهد داشت.
بهرامن خاطرنشان ساخت: حسابی از طریق سازمان اقتصاد اسلامی (بانک ملت) توسط خانه معدن گشوده شده که کمک های لازم با هماهنگی و برنامه ریزی اتاق بازرگانی برای سیل زدگان هدایت و ارسال شود.
وی تصریح کرد: کمک های غیر نقدی معدنکاران در قالب تامین مصالح ساختمانی پیش بینی شده، زیرا به زودی کار بازسازی مناطق سیل زده در دستور کار مسئولان ذیربط قرار می گیرد و نیاز گسترده ای برای تهیه این اقلام وجود دارد.
سالیانه بطور متوسط حدود ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از معادن فعال کشور استخراج می شود که بالغ بر ۶۰ تا ۶۵ درصد آن به مصالح ساختمانی اختصاص دارد.
رئیس خانه معدن ایران تاکید کرد: انتظار می رود اماکن و سازه های تخریب شده ناشی از سیل به مراتب پایدارتر و مقاومتر ساخته شود، تا الگویی برای ایمن سازی در سطح کشور قرار گیرد.
به گفته بهرامن از سوی هیات مدیره و هیات امنای خانه معدن ایران در این مرحله مبلغ پنج میلیارد ریال کمک نقدی برای هموطنان سیل زده اختصاص یافت.
همچنین علا میرمحمدصادقی٬ نایب رییس اتاق بازرگانی تهران نیز در این مراسم گفت: مردم (بخش خصوصی) در زمان وقوع سوانح طبیعی خیلی زود و سریع به یاری هموطنان آسیب دیده می شتابند و با وجود بسیج نیروهای نظامی و انتظامی برای یاری هموطنان، مردم مشارکت وسیعی در کمک رسانی دارند.
وی یادآور شد: آمارهای منتشر شده گویای آن است که ده ها هزار واحد مسکونی براثر سیل از بین رفته و تخریب شده است، بنابراین حجم وسیعی از خانه های سیل زدگان نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و انتظار می رود فعالان معدنی نیز براساس توانایی خود در این ارتباط مشارکت داشته باشند که بر این اساس پیشنهاد تامین ۲۰۰ میلیارد ریال ارایه می شود.
به گفته میرمحمد صادقی، داوطلبان کمک و یاری به هموطنان سیل زده می توانند کمک های خود را به صورت اسنادی ارائه کنند که با بهره گیری از ظرفیت نهادهایی مانند سازمان اقتصاد اسلامی به تدریج قابل وصول است.
«بهنام سعیدی»، سخنگو و معاون سازمان مدیریت بحران کشور هیجدهم فروردین ماه جاری گفته بود، وقوع سیل در استان های مختلف، ۲۶۹ شهر و پنج هزار و ۱۴۸ روستا را درگیر ساخت، که ۵۹ هزار واحد مسکونی شهری تخریب شده اند و تعداد ۹۸ هزار و ۲۳۰ واحد مسکونی هم نیاز به بازسازی دارند.
وی افزود: تعداد ۱۲۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع راه اصلی و فرعی و ۶ هزار و ۸۹۶ پل تخریب شده و علاوه بر این ۸۵۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۱۱۱ هزار هکتار باغ خسارت دیده و هفت هزارو ۶۲۷ راس دام به همراه طیور و آبزیان تلف شدند.
همچنین پزشکی قانونی تا روز ۱۷ فروردین آمار قربانیان سیل را بیش از ۷۰ نفر اعلام کرد و حداقل ۶۰۰ نفر مصدوم راهی بیمارستان شده اند و علاوه براین نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر بی خانمان شده اند.
اقتصام**۱۵۵۹ **۲۰۲۲

انتهای پیام /*


اقتصاد


خانه معدن ایران


گردهمایی


یاری سیل زدگان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *