اخبار صنعت

مبادلات تجاری کردستان‌ ۱۸ درصد افزایش یافت

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد دره وزمی عصر شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان از صادرات ۴۹۷ میلیون دلاری کالا از گمرکات در این مدت نیز خبر داد و اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۰ درصد رشد داشته است.
وی کشورهای عمده صادرات از استان را عراق، امارات، روسیه و پاکستان اعلام کرد و افزود: عمده صادرات استان به عراق با ۹۷٫۸ درصد بوده است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه سهم صادرات کردستان در سطح کشور به عراق هفت درصد است، یادآور شد: هدف کمی صادرات ۳۹۳ میلیون دلار بود ولی ۴۹۷ میلیون دلار تحقق یافت به عبارتی ۱۲۶ درصد رشد تحقق هدف صادرات را داشته ایم.
دره وزمی میزان واردات استان را در این هشت ماه ۲۵ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۴۹ درصد کاهش داشته است.
وی اضافه کرد: ۳۵ درصد واردات استان از کشور عراق، ۲۶ درصد ترکیه، ۱۷ درصد سویس، ۹ درصد ایتالیا و هشت درصد هم از آلمان بوده است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی در استان ۲ هزار و ۹۴۵ دلار است، اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۵۴ درصد افزایش داشته است.
دره وزمی یادآور شد: سهم وزنی واردات استان کردستان در سطح کشور ۰۴/ درصد و سهم دلاری هم ۰۸/ درصد بوده است.
کردستان دارای سه گمرک باشماق مریوان، سیرانبند بانه و سنندج است که گمرک مرزی باشماق در میان ۱۰۸ گمرک فعال صادراتی کشور در هشت ماه منتهی به آبان سال ۹۷ از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه ۱۶ و از نظر وزنی نیز رتبه ۲۰ را کسب کرد.
۹۹۳۶/۹۱۰۲

انتهای پیام /*


اقتصاد


صنعت


مبادلات تجاري


صادرات و واردات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *