اخبار صنعت

فروش محصولات کارخانه مشترک«ایران-جمهوری آذربایجان»آغاز شد

شاهین مصطفی اف ، پس از دیدار با محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران که برای یک سفر دو روزه دیروز وارد باکو شده است ، در یک کنفرانس خبری مشترک اظهار داشت : این کارخانه مشترک در منطقه « نفت چالا» در حومه باکو قرار دارد و خوشبختانه نهادها و سازمان های دولتی جمهوری آذربایجان از مشتریان و متقاضیان محصولات این کارخانه هستند.
وی با اشاره به توسعه مناسبات دو کشور ، افزود: میان جمهوری آذربایجان و ایران هیچ مسئله ای که قابل حل نباشد و یا حل نشده باشد، وجود ندارد.
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، به سفر فروردین ماه دکتر روحانی به باکو اشاره کرد و گفت: در این سفر توافق های مهمی بین دو کشور بدست آمد و مهمتر از آن اینکه توافق ها در حال اجرا هستند .
مصطفی اف ،فروش محصولات کارخانه خودروسازی ، صادرات برق به ایران ، ۲۴ ساعته شدن گمرک مرزی بیله سوار ، آستارا و جلفا را از نتایج عملی شدن توافقات بین تهران و باکو در جریان سفر اخیر دکتر روحانی به جمهوری آذربایجان عنوان کرد.

**واعظی : دیدگاه های تهران و باکو در مسائل بین المللی بسیار نزدیک است
رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران نیز در این کنفرانس مشترک خبری ، به تشریح نتایج سفر خود را باکو پرداخت و گفت : این سفر کوتاه ولی مفید و پربار بود، و طی آن ،سه ملاقات مهم با رئیس جمهوری آذربایجان ، نخست وزیر و وزیر اقتصاد که رئیس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و آذربایجان نیز هست ، داشتیم .
واعظی ، ملاقات با رئیس جمهوری آذربایجان را بسیار ثمربخش توصیف کرد و گفت : در این دیدار مسائل بین المللی و یکجانبه گرایی امریکا در عرصه سیاست و تجارت را مطرح کردیم و خوشبختانه دیدگاه های بسیار نزدیکی با ایشان داشتیم.
وی افزود: در این ملاقات ضمن مرور اوضاع منطقه ، هر دو طرف با توجه به شرایط حساس منطقه در مورد تحکیم ثبات ، امنیت و صلح از سوی همه کشورها تاکید داشتند .
واعظی اظهار داشت : با توجه به مشکلاتی که در سوریه ، فلسطین و عراق ، یمن و افغانستان وجود دارد ، تحلیل ایران را مطرح کردیم و قرار بر این شد که رایزنی های سیاسی در خصوص اوضاع منطقه ادامه پیدا کند.
وی اضافه کرد :علاوه بر مسائل سیاسی و منطقه ای و بین المللی ، در مورد روابط دو جانبه و مسائل اقتصادی مانند کریدور شمال – جنوب و راه آهن رشت – آستارا که راه آهن سراسری ایران به راه آهن آذربایجان و منطقه متصل می کند، بحث و تبادل نظر شد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه ، گفت :در دیدار امروز با رئیس جمهوری آذربایجان ،در مورد همکاری های تجاری و مزیت های اقتصادی دو کشور مذاکره و بر اولویت بخشی به همکاری دو کشور با یکدیگر تاکید کردیم.
واعظی افزود: همکاری های در زمینه کشاورزی ، گردشگری و فرهنگی میان دو کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد و ما باید بدنبال ظرفیت های جدید همکاری باشیم .
وی تصریح کرد:قرار دادی که برای اکتشاف در دریای خزر بین ایران و آذربایجان منعقد شده است به خوبی در حال پیشرفت است .
واعظی گفت: در زمینه همکاری های بهداشتی نیز تصمیم مهمی در این سفر گرفته شد و امیدواریم ظرف ۱۸ ماه بتوانیم کارخانه داروسازی ایران در آذربایجان را نهایی کنیم .
وی در پایان اظهار داشت : در آینده نزدیک وزیر بهداشت و درمان ایران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به باکو سفر خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، ساخت کارخانه مشترک خودروسازی ‘ آذرماش – ایران خودرو ‘ در کوی صنعتی نفتچالا واقع در ۱۶۸ کیلومتری جنوب باکو در سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز و همزمان با سفر دکتر روحانی به باکو در فروردین ماه امسال با ظرفیت تولید ۱۰هزار خودرو سواری در سال ، افتتاح شد .
خاورم** ۳۳۷**۱۵۷۹ ** ۱۹۰۸

انتهای پیام /*


سیاسی


جمهوری آذربایجان


کنفرانس خبری واعظی و مصطفی اف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *