اخبار صنعت

شرکت هایی که از تهدید و تحریم، فرصت می سازند

به گزارش ایرنا، «دونالد ترامپ» که از بهمن سال ۱۳۹۵ به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از برجام را اعلام کرد.
برپایه اعلام نوزدهم اردیبهشت ماه امسال خزانه داری آمریکا، در ۲ دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه تحریم های پیش از توافق هسته ای اعمال می شود.
در این فرصت شریکان اقتصادی ایران یا باید ادامه همکاری را برگزینند یا باید برای برکنار ماندن از پیامدهای تحریم نسبت به کاهش یا توقف مناسبات خود اقدام کنند.
مقام های آمریکایی اعلام کرده اند پس از انقضای مهلت ۹۰ روزه یعنی از ششم اوت (پانزدهم مرداد) تحریم هایی را در زمینه خرید و اکتساب دلار، نگهداری مقادیر عمده ریالی و معامله با آن خارج از ایران، تجارت از طریق طلا و فلزات گرانبها، خرید و فروش فلزاتی چون فولاد و آلومینیوم، صنایع خودروسازی و هواپیمایی، واردات فرش و … به کار می بندند.
با گذشت ۱۸۰ روز یعنی از چهارم نوامبر (سیزدهم آبان) تلاش برای تحریم نفتی، مالی، کشتیرانی و بیمه ای وارد مرحله اجرا می شود.
با وجود همه مخاطراتی که در هفته ها و ماه های پیش رو می تواند اقتصاد کشور ما را با تهدید روبرو کند برخی شرکت های بخش خصوصی از توانمندی مقابله با تحریم ها و همچنین توسعه بازارهای صادراتی در این شرایط سخن می گویند.
شرکت صنایع آذرآب یکی از این شرکت هاست که مدیرعامل جوان آن تاکید دارد «باید تهدید تحریم ها را به فرصت تبدیل کنیم، زیرا آذرآب از توانمندی و فناوری لازم برای تامین نیازهای داخلی کشور برخوردار است».
آذرآب شرکت هلدینگ ساخت ‌و ساز است که در زمینه پالایشگاه‌های گاز، مجتمع‌های پتروشیمی، زیرساخت‌های صنعتی، سیمان و نیروگاه‌های برق ‌آبی فعالیت می‌کند.
ساخت انواع بویلرهای صنعتی (بویژه بویلرهای با ظرفیت ۸۰۰ تن در ساعت برای نیروگاه شهید رجایی در دهه ۷۰، بویلرهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بویلرهای فازهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ پارس جنوبی) و توربین های آبی برای بیشتر سدهای کشور، در کارنامه این شرکت دیده می شود.
این شرکت فعالیت خود را به طور رسمی از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد و با بهره برداری از ۸۹ میلیون دلار ماشین آلات وارداتی و بیش از ۵۰ میلیارد ریال تجهیزات و آموزش بیش از ۲ هزارنفر کارشناس، تکنسین و کارگر ماهر در مدتی کوتاه توانست در طرح های بزرگ ملی مانند ساخت دیگ های بخار نیروگاه حرارتی شهید رجایی، نیروگاه سیکل ترکیبی قم و نیروگاه شازند اراک، ساخت مخازن، مبدل ها و برج ها در پروژه های واحد روغن سازی پالایشگاه اصفهان، پالایشگاه گاز کنگان، مجتمع پتروشیمی اراک و پالایشگاه اراک همکاری کند.
«علی شیخ زاده» مدیرعامل آذرآب در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا می گوید: شاید در مورد بویلرها، یکی دو نسل عقب باشیم و بویلرهای با فناوری قدیمی تر تولید کنیم اما استفاده از همانها هرچند با کارایی پایین تر، تامین کننده نیاز داخل است.
«بویلر یک مخزن تحت فشار است که سیال در آن به درجه حرارت مورد نظر رسیده و استفاده می شود».
وی به تصمیم اخیر آمریکا در زمینه اعمال تعرفه برای محصولات تولیدی چین و اروپا اشاره کرده و می گوید: در چنین شرایطی چرا ما به اجرای چنین سیاست هایی نپردازیم و از تولید داخل حمایت نکنیم؟ یا فناوری هایی وارد کنیم که شاید بعدها با وضع تحریم ها توانایی استفاده از آنها را نداشته باشیم؟
این مسوول تصریح کرد: در شرایط کنونی، اگر از صنایع توانمند داخلی حمایت نکنیم، به «خودتحریمی» دچار می شویم و بازار خود را به چین، کره جنوبی و سایر کشورها واگذار می کنیم.
به گفته وی، باید با رفع ضعف ها، به صنعت داخلی اعتماد کنیم و با بکارگیری افراد صاحب صلاحیت مانع بروز آسیب شویم.

** برجام و فرصت هایی که از دست رفت
این مسوول گفت: توافق هسته ای برجام برای آذرآب به عنوان یک شرکت پایه ای و مادر فرصت ایجاد کرد که به خرید فناوری های جدید بپردازد.
وی افزود: در پسابرجام با شرکت «آی.اچ.آی» ژاپن و «نوتر اریکسون» ایتالیا برای انتقال فناوری نسل جدید بویلرها و همچنین یک شرکت آلمانی معدنی برای انتقال فناوری پودر آلومینیا مذاکره کردیم و حتی به توافق اولیه دست یافتیم اما این شرکت ها در پی خروج یکجانبه آمریکا از برجام، از همکاری با ایران سر باز زدند.
«مشکل انتقال پول و گشایش اعتبار اسنادی (ال.سی) از زمان تحریم های گذشته وجود داشته و دارد که با صرف هزینه های بیشتر از طریق صرافی ها تحریم ها اقدام به دور زدن می کردیم».
شیخ زاده همچنین از چند مورد گشایش ال.سی با دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تامین نیاز برخی صنایع زیرمجموعه آذرآب خبر داد.
مدیرعامل آذرآب اضافه کرد: از آنجا که قراردادهای این شرکت به یورو منعقد می شود، نوسان های چند ماه اخیر نرخ ارز تاثیر چندانی بر آن نداشته، اما مشتریان شرکت متضرر شده اند.
«با اعمال تعدیل در قراردادها و با کاهش حاشیه سود، بخشی از این ضررها را پوشش می دهیم.»

** صادرات به سوریه و عراق
مدیرعامل شرکت صنایع آذرآب درباره بازار صادراتی این شرکت عنوان کرد: در سال های گذشته بخشی از تجهیزات پالایشگاه «حمص» و نیروگاه و پالایشگاه «بانیاس» سوریه از سوی این شرکت تامین شد.
ارسال قطعه برای بازسازی بویلرهای پالایشگاه «المصیب» عراق و ساخت کارخانه سیمان در این کشور، از دیگر برنامه های صادراتی شرکت است.

** آسیب خصوصی سازی به آذرآب
شرکت صنایع آذرآب برای اجرای طرح بزرگ و توسعه صنعتی، تجهیزات سرمایه ای مورد نیاز صنایع نیروگاهی، پالایشگاهی، پتروشیمی ها و معدنی را تامین می کند و به دانش فنی پیشرفته و به روز جهان مجهز شده است.
وی بیان داشت: در دهه های گذشته بدون در نظر گرفتن منطق اقتصادی و با هدف اختصاصی کردن برخی تولیدات پایه ای در کشور، شرکت هایی نظیر آذرآب بنا شدند که هرچند در توسعه اقتصادی موثر افتادند اما به یکباره از دهه ۹۰ با آغاز خصوصی سازی روند نزولی در پیش گرفتند.
شیخ زاده گفت: با اجرای خصوصی سازی، آذرآب باید به کاریابی و درآمدزایی می پرداخت، در حالی که تا پیش از آن «منطق بازاریابی» در این شرکت شکل نگرفته بود.
«می توان گفت سیاست خصوصی سازی به بدترین شکل ممکن در آذرآب اجرا شد.»
مدیرعامل شرکت صنایع آذرآب اضافه کرد: سپردن امور به افراد «بورس باز» که از اهلیت لازم برخوردار نبودند و فقط به جیب خود فکر می کردند، مشکلات متعددی را برای این شرکت رقم زد که اوج آن را در مسائل صنفی پارسال شاهد بودیم.

** خروج آذرآب از زیاندهی
شیخ زاده عامل اصلی بروز مشکل مالی در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ را فقدان صلاحیت و اهلیت برخی مدیران پیشین آذرآب عنوان کرد اما در نیمه دوم پارسال شرکت از زیاندهی خارج شد و اکنون نیز در مسیر خوبی قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون آذرآب بیش از هفت هزار میلیارد ریال طرح در دست اجرا دارد که به دلیل مشکلات پیش آمده پارسال به تاخیر افتاد اما با زمان بندی دوباره، تاخیرها در حال جبران است.
این مسوول ادامه داد: در نیمه دوم پارسال، میزان فروش این شرکت با افزایش چشمگیری همراه شد و افت نیمه نخست را تا اندازه ای جبران کرد و امید می رود امسال با تداوم این روند به سوددهی مناسب و معقول برسیم.
«پارسال ۲۰ درصد ظرفیت فعال بود و حدود هفت هزار تن تولید ثبت شد اما تا پایان امسال دستکم نیمی از ظرفیت شرکت به کار گرفته می شود».
به گفته وی، با اجرای این طرح ها تولید آذرآب تا پایان امسال دستکم ۲ برابر پارسال می شود.

گفت وگو از: محمد ملک دار
اقتصام*۳۰۶۵*۱۹۶۱*

انتهای پیام /*


اقتصاد


شرکت آذرآب


برجام ۹۷


مقاومت ۹۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *