اخبار صنعت

تولید دو خودروساز بزرگ کشور پارسال ۳۸٫۵ درصد کاهش یافت

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا از آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، گروه صنعتی ایران خودرو سال ۹۷ را با تولید ۴۲۵ هزار و ۸۲۴ دستگاه خودرو به پایان برد.
این آمار در مقایسه با تولید سال ۹۶ این خودروساز (تعداد ۷۱۳ هزار و ۴۷ دستگاه خودرو) افت ۴۰٫۳ درصدی داشت.
برپایه این گزارش، در ۱۲ ماهه پارسال شرکت یاد شده موفق به تولید ۴۱۵ هزار و ۴۸۵ دستگاه سواری، هشت هزار و ۲۸۸ دستگاه وانت و ۲۱۶ دستگاه مینی بوس، میدل باس و اتوبوس شد که در مقایسه با سال ۹۶ به ترتیب ۴۰٫۷ درصد، ۲۶٫۳ درصد و ۲۶٫۵ درصد کاهش داشته است.
در این مدت، آبی پوشان جاده مخصوص ۵۷۱ دستگاه ون و یک هزار و ۲۶۴ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده تولید کرد که در مقایسه با سال قبل از آن به ترتیب افزایش ۴۸٫۷ درصدی و ۱۶۲٫۸ درصدی داشته است.
در اسفندماه پارسال نیز ایران خودرو موفق به تولید ۳۹ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو شد که شامل ۳۸ هزار و ۵۵۶ دستگاه سواری، ۵۳۶ دستگاه وانت، پنج دستگاه ون، ۳۹ دستگاه مینی بوس، میدل باس و اتوبوس و ۶۴ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده شد.

** کاهش ۳۷ درصدی تولیدات سایپا در سالی که گذشت
برپایه آمارها، گروه خودروسازی سایپا در سال ۹۷ تعداد ۴۲۰ هزار و ۳۲۴ دستگاه خودرو تولید کرد که در مقایسه با سال پیش از آن ۳۷ درصد کاهش نشان می دهد.
این در حالی است که سایپا در سال ۹۶ موفق به تولید ۶۶۶ هزار و ۶۶۶ دستگاه خودرو شده بود.
برپایه این گزارش، تولید خودروهای سواری سایپا در سال گذشته با افت ۳۷٫۷ درصدی در مقایسه با سال ۹۶ به ۳۸۳ هزار و ۴۴۳ دستگاه رسید.
همچنین ۳۳ هزار و ۶۳۸ دستگاه وانت از سوی این گروه تولید شد که در مقایسه با سال پیش از آن ۲۷٫۵ درصد کاهش نشان می دهد.
در ۱۲ ماهه پارسال سه هزار و ۱۸۴ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده از سوی نارنجی پوشان جاده مخصوص تولید شد که در مقایسه با سال ۹۶ افت ۳۲٫۱ درصدی نشان می دهد.
صفر باقی ماندن تولید مینی بوس، میدل باس و اتوبوس همچون سال ۹۶، نکته دیگری است که از آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت استنباط می شود.
با این حال، برخلاف ون که در سال ۹۶ عدد صفر در مقابل تولید این خودروها قرار گرفت، سایپایی ها موفق شدند ۵۹ دستگاه از آن را در سال ۹۷ تولید کنند.
آمارها نشان می دهد در ماه پایانی سال ۹۷، گروه سایپا تعداد ۳۹ هزار و ۲۳۹ دستگاه انواع خودرو شامل ۳۵ هزار و ۷۷۵ دستگاه خودروی سواری، سه هزار و ۴۰۷ دستگاه وانت و ۵۷ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده تولید کرد.
به گزارش ایرنا، پارسال ۹۵۵ هزار و ۹۲۳ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با سال ۹۶ افت ۳۷٫۸ درصدی نشان می دهد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیستم فروردین ماه در همایش قطعه سازان اعلام کرد: در آغاز تصدی اینجانب در وزارت صنعت، ایران خودرو و سایپا در معرض آسیب‌های جدی بودند؛ به طوری که تولید روزانه سایپا ۴۰۰ دستگاه و ایران خودرو به حدود ۸۰۰ دستگاه رسیده و خودروهای زیادی کف کارخانه ها مانده بود که نقص قطعه داشت اما در پایان اسفندماه گذشته و با بسته های طراحی شده، مجموع تولید این ۲ خودروساز به بیش از چهار هزار دستگاه رسید.
اقتصام*۳۰۶۵**۹۱۸۹

انتهای پیام /*


اقتصاد


ایران خودرو


سایپا


کاهش تولید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *