اخبار صنعت

ترخیص ۴۵۰۰ خودرو ثبت سفارش شده غیرقانونی در گمرک متوقف شد

به گزراش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز حراست این وزارتخانه درباره انتشار اخباری مبنی بر پرونده ثبت سفارش های غیرقانونی نامتعارف، در اطلاعیه ای اعلام کرد: این مرکز برپایه وظیفه ذاتی خود و رصدهای لازم از زیرمجموعه های وزارتخانه بدون دریافت گزارشی از دیگر مراکز نظارتی نسبت به کشف تخلف در ثبت سفارش خودرو از روش های غیرقانونی اقدام و پس از بررسی های قانونی و تخصصی اطلاعات به دست آمده، برای جلوگیری از سودجویی افراد دخیل در پرونده، در زمان مشخص، پیگیری و مکاتبه با گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت اطلاعات و دیگر مراکز مرتبط انجام و منجر به توقف ادامه عملیات و ترخیص چهار هزار و ۵۰۰ خودرو از مجموع ۶ هزار و ۴۸۱ خودرو از گمرکات شد.
مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: برای دیگر خودروهای باقیمانده مشمول در پرونده که افزون بر یک هزار و ۹۰۰ دستگاه بوده، پیگیری های لازم برای شناسایی افراد دخیل در پرونده از طریق شناسه های سیستمی و آدرس های اینترنتی در حال انجام و در پرونده ای که به همین منظور در مجتمع قضایی قاچاق کالا و ارز تشکیل شده، انجام خواهد شد.
این مرکز با استقبال از حساسیت رسانه ها و افراد دلسوز، تاکید کرد: باید توجه داشت در این میان مصاحبه هایی انجام می شود که با هدف منصرف کردن این مرکز، از ادامه پیگیری است، اما اطمینان می دهیم مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت پرونده را تا روشن شدن ابعاد و افراد آن تا آخر پیگیری خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان توسعه تجارت چندی پیش اعلام کرد پس از توقف ثبت سفارش واردات خودرو، برخی تخلف ها صورت گرفته و برای روشن شدن این موضوع پرونده آنها به دستگاه های ذیربط امنیتی قضایی ارسال شده است.
به گفته وی، با وجود آنکه تیرماه پارسال بارها اعلام شد ثبت سفارش واردات متوقف شده، اما خودروهایی از مسیر گمرک ها ترخیص شد که ثبت سفارش آنها بعد از تاریخ اعلامی بود.
«ناصر سراج» رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز هفته گذشته از هک شدن سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ثبت سفارش و ورود غیرقانونی نزدیک به پنج هزار خودرو به کشور خبر داده بود که واکنش وزارت صنعت، معدن و تجارت را به دنبال داشت و آن را تکذیب کرد.
سازمان بازرسی کل کشور در واکنش به تکذیب وزارت صنعت، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: رییس وقت گروه ثبت سفارش خودروهای خارجی سازمان توسعه تجارت ایران (وزارت صنعت، معدن و تجارت) در بخشی از نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور که نهم خرداد امسال به امضای وی رسیده است، تاکید می‌کند «هیچ‌کدام از مراحل ثبت سفارش خودروهای سواری مورد نظر توسط این دفتر صورت نگرفته است؛ به‌ عبارت‌ دیگر دفتر مقررات، در مراحل آن نقشی نداشته است و این ثبت سفارش ها فقط با هک سیستم و تغییر کد در دیتابیس در روز ۲۷ تیرماه ۱۳۹۶ رخ داده است.»
«مجتبی خسروتاج» نیز در واکنش به این اطلاعیه سازمان بازرسی، ۲۹ خرداد در حاشیه نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در جمع خبرنگاران اعلام کرد: امکان دارد پس از رسیدگی به تخلف ثبت سفارش واردات ۶۴۰۰ دستگاه خودرو که وزارت صنعت آن را به مراجع ذیربط اعلام کرده است، مشخص شود سیستم ثبت سفارش هک شده است. البته ثبت سفارش به معنی واردات نیست؛ بنابراین ممکن است ثبت سفارش شود اما واردات صورت نگرفته باشد.
وی افزود: درخصوص هک شدن، ممکن است پس از رسیدگی به تخلف ثبت سفارش، مشخص شود سیستم ثبت هک شده است اما من این را نمی دانم و نمی‌توانم بر آن نام(هک شدن) بگذارم.
«این اشکال هم می تواند در سیستم و هم در افرادی باشد که در ارتباط با ثبت سفارش بودند اما وقتی موضوع را با شرکت های واردکننده در میان می گذاریم، می گویند کارمندان ما ثبت سفارش کرده اند و ما از آن بی خبریم».
اقتصام*۳۰۶۵** ۲۰۲۳

انتهای پیام /*


اقتصاد


ثبت سفارش غیرقانونی خودرو


مرکز حراست وزارت صنعت


سازمان توسعه تجارت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *