اخبار صنعت

اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و فناور سرعت گرفت

«علی وحدت» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: فقط پارسال، از ۱۶۷ شرکت فعال صنایع الکترونیک کشور، نزدیک به هزار میلیارد ریال حمایت صورت گرفته است.
وحدت خاطرنشان کرد: با وجود رشد گردش مالی به بیش از سه برابر سال‌های گذشته (بازپرداخت سالیانه بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال) نسبت مطالبات واخواستی با روند نزولی به کمتر از سه درصد رسیده است.

** اعطای تسهیلات با نرخ ۵ تا ۱۵ درصد
به گفته این مقام مسئول، تسهیلات مالی قابل ارائه به شرکت‌های دانش بنیان و فناور می‌تواند در قالب حمایت از طرح‌های تحقیقاتی، نمونه ‌سازی آزمایشگاهی، نمونه‌ سازی نیمه ‌صنعتی و صنعتی، تجهیز، بهینه‌ سازی، اخذ تاییدیه، تولید نیمه‌ صنعتی و انبوه، انتقال فناوری، تامین کسری نقدینگی اجرای قرارداد و شرکت در نمایشگاه و همایش‌ ها باشد.
وی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات صحا بسته به سطح فناوری و نوع فعالیت (سقف، سه درصد کمتر از شبکه بانکی و کف، یک سوم سود شبکه بانکی) اکنون پنج تا ۱۵ درصد بوده و به طور قابل توجهی کمتر از نرخ تسهیلات شبکه بانکی کشور است.
وحدت بیان داشت: میانگین دوره بازپرداخت تسهیلات سه سال است که با یک دوره استراحت، بر اساس ماهیت و شرایط طرح و نیز عواملی چون دوره بازگشت سرمایه تعیین می شود.
وی گفت: تضمین هایی برای ارائه خدمات مالی و اعتباری به متقاضیان با دید حمایتی بر اساس ماهیت طرح، اعتبارسنجی توانمندی‌های متقاضی از جنبه‌های مالی، علمی و فنی، بازار، سوابق قبلی و سایر عوامل مرتبط با ریسک طرح تعیین می شود.

** صدور ۶۲۰ میلیارد ریال ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور
مدیرعامل صحا اظهار داشت: در بخش ضمانت‌ نامه، صحا پارسال موفق به صدور ۱۵۶ فقره ضمانت‌نامه به ارزش ۶۲۰ میلیارد ریال شده است که این میزان امکان گرفتن بیش از ۴۷۰۰ میلیارد ریال قرارداد را توسط شرکت‌های صنایع الکترونیک کشور میسر کرده که این عدد برای سه سال اخیر ۹۵۰۰ میلیارد ریال است.
وی گفت: ضمانت ‌نامه‌های صادر شده صحا در سه سال اخیر بیش از پنج برابر ضمانت‌نامه‌های صادر شده ۱۶ سال پیش از آن بوده و بیش از ۴۰ درصد متقاضیان دریافت ضمانت‌نامه در سال ۱۳۹۶ برای نخستین بار از این خدمت صحا بهره برده و تعیین سقف اعتباری شده اند.
وحدت خاطرنشان کرد: رشد چشمگیر تعداد ضمانت‌نامه‌های صادر شده در کنار رشد مبلغ آنها نشان‌ دهنده فراگیر شدن مرجعیت صحا در امر ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز فعالان صنایع الکترونیک است.
وی یادآور شد: فرآیند روبه رشد حوزه‌های مختلف صنعت الکترونیک طی سال‌های اخیر، صحا را بر آن داشته تا همه منابع موجود خود را برای تامین مالی حداکثری این صنعت به کار گیرد که در این راه علاوه بر تخصیص حداکثری سرمایه صحا، از توانمندی اهرمی برای ارتقای ظرفیت و افزایش توان صندوق در حمایت از پروژه‌ها استفاده شده است.
مدیرعامل صحا ادامه داد: توانمندی‌ صحا در ارزیابی طرح‌های اقتصادی حوزه الکترونیک از نظر توان فنی و کارشناسی نیز تخصیص تسهیلات در زمان کوتاه به متقاضیان را موجب شده است.

** افزایش ماموریت‌های حمایتی صحا به صنایع پیشرفته
وی در ادامه بیان داشت: صنایع الکترونیک در دهه ۷۰ مهمترین بخش از صنایع پیشرفته محسوب می‌ شد و دولت به ‌درستی با درک این موضوع اقدام به تشکیل صحا کرد. از طرفی در سال‌های گذشته صنایع پیشرفته ارتقای بسیاری داشته‌اند و رشته‌های جدیدی به آن اضافه شده است و متناسب با این تغییرات فعالیت صندوق نیز رو به گسترش بوده است.
وحدت ادامه داد: بر همین مبنا و با احساس این نیاز، دولت در احکام دائمی برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی کرد که حوزه فعالیت صندوق به صنایع پیشرفته گسترش پیدا کند و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، اساسنامه جدید در حال تصویب در هیات وزیران است.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های صندوق از آغاز تاسیس سیری منطقی را دنبال کرده و توانسته نقش قابل توجهی را در حمایت از صنایع پیشرفته کشور داشته باشد و امید است طی دوره جدید فعالیت خود بتواند اثربخشی جدی در توسعه صنایع پیشرفته و همچنین توسعه فناوری در صنایع موجود کشور داشته باشد.
به گزارش ایرنا، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا)، شرکتی دولتی و مادر تخصصی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است که به حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در بخش‌های خصوصی و تعاونی می‌پردازد. قانون تاسیس صحا در سال ۱۳۷۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و اساسنامه آن در سال ۱۳۷۶ مورد موافقت هیات وزیران قرار گرفت.
خدمات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک شامل اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی (پنج تا ۱۵ درصد) و صدور ضمانت‌نامه به شرکت‌های فعال صنایع الکترونیک است.
در اساسنامه صحا، صنایع الکترونیک شامل صنایع ارتباطی، رایانه‌ای، اتوماسیون، الکترونیک نوری، قطعات الکترونیک، الکترونیک کاربردی تعریف شده است و تمامی این صنایع در بخش‌های مختلف اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار توسط صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک مورد حمایت قرار می‌گیرند.
اقتصام*۳۰۶۵*۲۰۲۵

انتهای پیام /*


اقتصاد


صحا


دولت ۹۷


الكترونيك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *